Özel okul öğretmenlerine taban maaş düzenlemesi

Özel okul öğretmenlerine taban maaş düzenlemesi
Özel okullarda görev yapmakta olan sayıları on binleri bulan öğretmenler asgari ücret seviyesinde Hatta bazı yerlerde Asgari ücretin altında bir maaşla çalışmaktalar. Öğretmenlik meslek kanunu ile bu öğretmenlerimize herhangi bir taban maaş uygulaması getirilecek mi?

Toplumdaki birçok kesimin ortak vicdanı haline gelen özel okul öğretmenlerinin maaşları yeni öğretmenlik meslek kanunu ile düzenlenecek mi? Birçok yerde asgari ücretin dahi altında bir maaşla çalışan özel okul öğretmenleri Türkiye genelinde genel olarak asgari ücret bandında görev yapmaktadır.

Bu durumda özel okul öğretmenleri ile devlet okullarında görev yapan öğretmenler arasında bulunan makas giderek açılıyor. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in önümüzdeki 3 yıl boyunca emekli olacak öğretmen sayısı kadar öğretmen istihdamı yapılacağı açıklaması özel okul öğretmenlerini iyice üzdü.

Konuyla ilgili daha önce de değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bu konunun öğretmenlik meslek kanunu içerisinde değerlendirilmediğini söz konusu öğretmenlerle ilgili çalışmaların yapılmaya devam ettiğini ifade etti. 2024-2025 eğitim öğretim yılında özel okul öğretmenleri için taban aylık uygulamasına geçilip geçilmeyeceği bu önümüzdeki günlerde belli olacak.