Son Dakika! Ehliyet alacaklar için 2 yıl yerine 5 yıla çıkarıldı!

Son Dakika! Ehliyet alacaklar için 2 yıl yerine 5 yıla çıkarıldı!
Milli Eğitim Bakanlığı son dakika kararı ile sürücü kursu yönetmeliğinde değişiklik yaptı ve bu değişikliği bir yönetmelikle resmi gazetede paylaştı. Peki neler değişti? İşte detaylar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelik gereğince direksiyon eğitimi dersi sınavı tamamen değişti. İl ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen mevzuata göre onaylanmış iki farklılığı rotanın bulunduğu güzergahta yapılmasına karar verildi.

Sürücü belgesi sınavına başkasının yerine giren ya da girmeye teşebbüs edenler ile kendi yerine başkasını sınava sokan ya da buna teşebbüs edenlerin sınavlardan 2 yıl değil 5 yıl men edilmesine karar verildi.

Ehliyet Alacaklar için Değişen Ne Oldu?

Yeni yönetmeliğe göre engelli kursiyerler kendi standardına ve engel durumuna uygun bir araçla eğitim alarak sınava girebilecek. Sürücü kursu kayıtlarında yeni tip T.C kimlik kartı ibrazı zorunluluğu getirildi.

Sahteciliği önleyebilmek amacıyla yenilenmiş kimlik kartı ile yapılacak başvurular kabul edilecek. Direksiyon dersinin ilk 4 sınavı sonunda başarısız durumda düşenlerden isteyenler ikinci 4 sınav hakkını kullanmak üzere farklı bir kursa nakil olabilecek. Uygulama sınavı süresi 40 dakikaya çıkarıldı.

Sınavlar saat 07.00 ile 21:00 arasında her kursiyer için 40 dakika olacak şekilde yeniden düzenlendi. Geri park uygulaması için iki bir deneme hakkı verildi.