Kayıtlar adrese dayalı gerçekleşti ama… Kayıt parası “Öz Bakım Parası” mı oldu?

Kayıtlar adrese dayalı gerçekleşti ama… Kayıt parası “Öz Bakım Parası” mı oldu?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen adrese dayalı kayıt sisteminin ardından şikayetler hızla artmaya başladı. Anaokulu kayıtlarından eğitim ücreti alınabilir mi?

Devlete bağlı olarak hizmet veren anaokulları farklı mazeretlerle para talep etmeye başladı. Okullara kayıt için giden ve çocuğu ile birlikte ortamı görmek isteyenler beklemedikleri bazı taleplerle karşılaştı.

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa… 81 ilin hemen her bölgesinde velilerden ücret talep edilmeye başlandı. İstanbul'da bir anasınıfı aylık 650 TL ödeme talep ederken Bursa'da bir başka Anaokulu kırtasiye parası adı altında 5.000 TL talep etti. Bu sadece başlangıç ücretiydi. Her ay aidat parası adı altında 1.600 TL para istendi.

Devlet anaokulları ücretsiz değil miydi? Vatandaşları şikayet hattına yönelten tüm bu süreçte sorumlu kim?

Ankara'da bir anasınıfı kayıt döneminde öğrenci velisinden 6.500 TL kayıt parası istedi. Asgari ücrete gelen zamla beraber geçtiğimiz yıl 200 TL olan bu tutar 6.500 TL'ye kadar yükselmişti. Bir başka velinin ifadeleri de şu şekildeydi:

“Herhalde Okul Yönetimi Bakanlığında Üzerinde…”

“Kızımı devlet anaokuluna göndermek istedim ama oraya gittiğimde bana 750 lira her ay aylık 1.500 lira her ay yemek parası ve bir defaya mahsus 3.000 lira çalışanlar için para istediler. Yanlış hatırlamıyorsam Sayın Milli Eğitim Bakanı hiçbir isim altında Türkiye'nin neresinde olursa olsun para alınmayacak, talep edilmeyecek demişti ancak çocuğumuzu okula kaydedemedik.”

“Herhalde okul yönetimi Bakanlığında üzerinde… Sayın Milli Eğitim Bakanı ve Bakanlığı yardımcı olursanız seviniriz.”