LGS tercihlerinde okul yöneticileri ile veliler karşı karşıya geldi

LGS tercihlerinde okul yöneticileri ile veliler karşı karşıya geldi
28 Haziran ve 17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan LGS tercihleri bazı durumlardan dolayı anlaşmazlıklara sebep olmaktadır. Özellikle velilerin bazı taleplerini yasal olmadığı için yerine getiremeyeceğini söyleyen okul yöneticileri velilerin baskısıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Söz konusu durumun en önemli sebebi ailelerin LGS tercihlerini yapmadan takipte çıkmaları veya şehir değiştirmelerinden kaynaklanmaktadır. LGS tercihleri ile ilgili herhangi bir bilgisi olmayan aileler il dışında bulundukları için paniğe kapılmakta ve en yakında bulunan ortaokula giderek okullardaki yöneticilerden ve rehber öğretmenlerden çocuklarının LGS tercihlerini yapmalarını talep etmektedirler.

İl dışındaki bir bölgenin LGS tercihlerini yapabilmek için söz konusu rehber öğretmenleri ve okul yöneticilerinin o bölge ile ilgili önceden çalışmış olmaları ve uzmanlık gerektiren LGS tercihleri için öğrencilerin bulundukları eğitim bölgeleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bu sebeplerden dolayı velilere okullarıyla görüşmeleri gerektiğini söz konusu tercihlerin karar merceğinin kendileri olmakla beraber mezun olunan okulun rehber öğretmeni nezaretinde yapılacak olan tercihin daha sağlıklı olacağını ifade etmelerine rağmen birçok yerde veliler durumu anlayışla karşılamıyor ve söz konusu tercihlerin yapılması için ısrar ediyor.