Lise stajında zorunlu ustalık belgesi mağduriyeti çığ gibi büyüdü!

Lise stajında zorunlu ustalık belgesi mağduriyeti çığ gibi büyüdü!
Meslek Lisesi öğrencilerinin şikayetleri yaz aylarının gelmesi ile birlikte çoğaldı. Staj yerlerinden istenen ustalık belgesini alamayan öğrenciler mağduriyet yaşamaya başladı. Lise stajında ustalık belgesi almak zorunlu mu? İşte detaylar

Mesleki anlamda kendi alanına yönelik çalışmak isteyenlerin ustalık belgesini alma zorunluluğu bulunuyor. Belirli bir seviyede bilgi birikimi gereken alanlarda ustalık belgesi olmayan kişiler her ne kadar iyi olduğunu söylese de bu alanda belgesiz çalışamaz. Fakat bu durum öğrenciler için ne ifade ediyor?

Henüz staj döneminde olan bir Meslek Lisesi öğrencisinden ustalık belgesi istenmesi ne kadar adil?

Konuyla ilgili Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikasının şöyle bir talebi bulunuyor…

lise-stajinda-zorunlu-ustalik-belgesi-magduriyeti-cig-gibi-buyudu.jpeg

Lise Stajında Ustalık Belgesi Zorunlu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın şikayet hattına gelen zorunlu ustalık belgesi taleplerinden kaynaklı oluşan mağduriyetlerden birinde 12. sınıf Meslek Lisesi öğrencisi işyerlerinde ustalık belgesinin zorunlu olmasından kaynaklı olarak staj yeri bulamadığını ifade ediyor.

Konuyla ilgili Orman Bakanlığı'nın onaylamasına rağmen okulun ustalık belgesi olmadığı için onaylamadığını ifade eden öğrenciye Okul onaylamama sebebi olarak devletin ustalık belgesini zorunlu kıldığını ifade ediyor.

Şu anda pek çok lise öğrencisi aynı sorunla karşı karşıya. Ustalık belgesi zorunluluğunun kaldırılması Bakanlığın gündeminde yer alacak mı? Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili daha net bir bakış açısı geliştirmek mümkün olacak.