MEB’den ikamet adresi, OBP ve devamsızlık kararı!

MEB’den ikamet adresi, OBP ve devamsızlık kararı!
Milli Eğitim Bakanlığı LGS sınav sonuçlarını açıkladı. Tercih dönemi başladı. Yerel yerleştirme, merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullara yerleştirme olarak üç gruba ayrılan bu süreçte hangi kriterler dikkate alınacak? işte merak edilenler

LGS'de yerel yerleştirme ile başvuru hakkını kullanacak öğrencinin yerleştirme sürecinde dikkate alınan en önemli maddeleri ikametgah adresleri, okul başarı puanları ve devam devamsızlık kriteri oldu.

Kayıt işlemi yapılırken en fazla 5 okul tercih edilebiliyor ve bu okullara yerleştirilirken 6.7. ve 8. sınıflarda yapılan devam devamsızlık durumu ile okul ve başarı puanı öne çıkıyor. Yerel yerleştirmede dikkat edilen bir başka detay ikamet adresiydi.

Öğrenci yaşadığı bölgeye en yakın olan okula yerleştiriliyor. Tercih süreci boyunca aynı okul türünden en fazla üç okul seçilebiliyor. Merkezi yerleştirmelerde merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirtmiş olduğu kontenjanlar ve puan üstünlüğüne göre tercih yapılıyor ve ardından yerleştirme dönemi başlıyor. Pansiyonlu okullar için tercih yapmak siteye bağlı olarak değişebiliyor.