Meslek Lisesi'ni tercih edecek olan öğrenciler ve veliler dikkat

Meslek Lisesi'ni tercih edecek olan öğrenciler ve veliler dikkat
Meslek liseleri son zamanlarda devlet politikası gereği ciddi desteklerle ve projelerle öğrencilerin ve velilerin ilgisini çekmeye başladı. Ancak Meslek Lisesi tercihinde bulunacak öğrencilerin ve velilerin dikkat etmeleri gereken çok önemli hususlar bulunmaktadır.

Meslek Lisesi memleket meselesi anlayışı ile yola çıkan Milli Eğitim Bakanlığı son dönemde meslek liselerine yapmış olduğu yatırımlar ve meslek liseleri için yapmış olduğu projelerle beraber resmen meslek liselerini ayağa kaldırdı diyebiliriz.

Ancak bu durum Ülkemizdeki bütün Meslek Liseleri için geçerli değildir. Öğrenci velilerinin ve öğrencilerin meslek liselerinde bulunan programlara ve bölümlere dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Piyasada karşılığı olmayan veya öğrenciye hitap etmeyen meslek liseleri bölümlerinde okumak ise öğrenciye mezun olduğunda yarar sağlamayacaktır.

Ayrıca mezun olan öğrencilerin durumları da araştırılmalıdır. Öyle meslek liseleri var ki yapmış olduğu anlaşmalarla beraber mezun olan öğrencilere Hemen gelecek kurabilmekte Hatta yks'de anadolu liseleri ile mücadele edebilecek boyutta öğrencilerine puanlar aldırabilmektedir.