O öğrencilerin lise yerleştirmeleri sistem tarafından otomatik yapılacak!

O öğrencilerin lise yerleştirmeleri sistem tarafından otomatik yapılacak!
LGS sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayınlandı. Liselere yerleştirme süreci başladı. O kılavuzda bazı öğrencilerin liseye yerleştirmelerinin otomatik olarak gerçekleşeceği bilgisine yer verildi. O öğrenciler kimlerdi ? İşte detaylar

Merkezi sınav kapsamında LGS sınav başvurusunda bulunup sınava giren ve belirli bir puan elde edenler merkezi yerleştirme sürecinden geçecek. Ancak kendi isteği doğrultusunda sınava girmeyenler ile LGS başvuru sürecinde farkında olmadan sınav başvurusunu onaylatmadığı için sınava alınmayanlar yerel yerleştirme ile atanacak.

Bu öğrenciler sistem tarafından otomatik kayıt yöntemi ile yerleştirilecek. Peki bu süreç nasıl ilerleyecek?

Sınava girerek veya yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan herhangi birine yerleşemeyen öğrenci il/ilçe, öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuracak.

Ardından kalan boş kontenjan doğrultusunda 6 ve 14 Ağustos tarihlerinde komisyon tarafından başvurular alınarak 16 Ağustos tarihinde yerleştirme işlemi tamamlanacak. Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencinin okullara kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

Yerleştirme sonuçları meb.gov.tr adresinden açıklanacak. Sonuç bilgisinin açıklandığı dönemde öğrencinin kaydının yapıldığı okul bilgisi de aynı alanda yer alacak. İsteyen öğrenci SMS ile bilgilendirme alabilecek.