Okulların o gelir kapısı inceleme altına alınacak

Okulların o gelir kapısı inceleme altına alınacak
Okulların önemi gelir kapılarından biri de geri dönüşüm kapsamında toplanıp Okul aile birliğine kazandırılan materyallerdir. Konu ile ilgili olarak il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri inceleme başlattı.

Her yıl öğrencilere dağıtılan ders kitapları yıl sonunda toplanarak okullarda depolanmaktadır. Ancak söz konusu kağıt toplama işi bazı okullar tarafından çok ciddiye alınarak yıl sonunda tonlarca kağıt toplama miktarına ulaşılmaktadır.

Okul yönetimleri söz konusu kağıt toplama işinden ciddi bir gelir elde etmektedir. Geri dönüşüm firmaları ile anlaşan okul yöneticileri yıl boyu topladıkları kağıtları satarak Okul aile birliklerine yüklü miktarda bir gelir kapısı yaratmaktadır.

Ancak bu faaliyetler il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından kontrol altına alınacak. Düzensiz bir biçimde gerçekleşen Kağıt toplama işlemlerinin bazı durumlarda ederinden daha az bir miktarla satıldığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı Ağustos ayın sonuna kadar okulların toplamış oldukları ve sattıkları kağıt miktarı kilogram cinsinden il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirilecek.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri topladıkları bu istatistikleri Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirerek önümüzdeki yıl için yeni bir planlama yapmak isteyen Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü konuyla ilgili bu istatistiklerden yola çıkarak planlama yapacak.