Sınava girenlere sürpriz gelişme! MEB’in flaş özürsüz devamsızlık kararı!

Sınava girenlere sürpriz gelişme! MEB’in flaş özürsüz devamsızlık kararı!
Milli Eğitim Bakanlığı 8. sınıf öğrencilerinin özürsüz devamsızlık gün sayısı ile ilgili kritik bir karar verdi. Lise tercihinde bulunacaklar için tercih öncesi dikkat edilmesi gereken işte o durum

Bakanlık tarafından paylaşılan 2024 yılı Tercih ve Yerleştirme kılavuzunda ilk kez OBP puanı dışında özürsüz devamsızlık kavramına değinildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın özellikle bu yıl katı şekilde üzerinde durduğu devamsızlık konusu sınav sonrası tercihte bulunacak öğrencileri yakından ilgilendiriyor. Yerel yerleştirme işlemlerini gerçekleştirecek olan öğrenciler okul türü, kontenjanı ve konumuna göre seçim yapacak.

Bu seçim sırasında bakanlık özellikle OBP puanı ile birlikte özürsüz devamsızlık gün sayısına bakacak. Bu iki kriter üzerinden yapılacak değerlendirme ile yerleştirme yapılacak. Öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu 6. 7. ve 8. sınıflarda yıl sonu başarı puanı ile 8. sınıfta yapmış olduğu devamsızlık gün sayısı.

Peki LGS sınavına girip lise tercih edecek öğrenciler için ne değişti?

Okulun türü, kontenjanı ve konumu doğrultusunda yapılacak olan başvuru sırasında 3 kriter öne çıkarıldı. Tercihte bulunan öğrencilerin yerleştirilmesi sırasında öne çıkan işte o 3 kriter:

  • Öğrencinin İkamet adresi

  • Öğrencinin okul başarı puanı üstünlüğü

  • Öğrencinin okula özürsüz devamsızlık yaptığı gün sayısı