Sınava girmekten vazgeçenler dikkat! Online yatırılan sınav ücretleri geri alınabilir mi?

Sınava girmekten vazgeçenler dikkat! Online yatırılan sınav ücretleri geri alınabilir mi?
ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu KPSS sınavına girecek olanların en çok merak ettiği soru hata ile yapılan sınav başvuru ücreti geri alınabilir mi? ÖSYM bu konuda ne düşünüyor?

ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan sınav kılavuzunda sınav başvurusunda bulunacak olan adayların belirli bir ücret yatırması isteniyor. Her yıl değişen bu ücretler geç başvuru döneminde %50 artırımlı olarak talep ediliyor. Sınav başvuru ücretini yatırmadan yapılacak online başvuru sınava girebilmek için yeterli kabul edilmiyor.

ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden ön başvuruda bulunsa dahi aday başvuru ücretini yatırmadığında başvurusu kesinleşmiyor. Peki hata ile yapılan yatırımlar da sınav başvuru ücreti geri alınabilir mi?

ÖSYM bu konuda oldukça katı. “Ücretlerin doğru ya da yanlış yatırılmasının sorumluluğu adaya aittir” ifadesini kullanıyor. Aday başvuruda ya da tercihte bulunmadığında başvurusu veya tercihi geçersiz sayıldığında, iptal edildiğinde veya silindiğinde, aday sınava girmediğinde girmek istemediğinde, aday sınava alınmadığında geç kaldığında, aday sınavdan çıkarıldığında, aday sınavdan başarı sağlayamadığında… tüm bu sebepler ücretini geri yatırılması için bir neden olarak görülmüyor.

Böyle durumlarda başvuru ücreti birden fazla ödeme yapılmış olmasına rağmen geri iade edilemiyor veya bir başkasına devredilemiyor. Bu konuda sorumluluk tamamen başvuru sahibine ait oluyor.