Son Dakika! Halk Eğitim kursları ücretli mi oldu?

Son Dakika! Halk Eğitim kursları ücretli mi oldu?
Halk Eğitim kursları ücretli mi oldu? Milli Eğitim Bakanlığı'nın şikayet hattına gelen bazı bildiriler ücretsiz olarak hizmet veren halk eğitim kursları ücretli mi oldu? sorusunu akla getirdi. İşte detaylar

Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olarak sertifika programları sunan halk eğitim merkezleri ücretsiz olarak eğitim alınabilen kurslardır. Burada eğitim almak isteyen kursiyerlerin herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Aşçılıktan saç bakım hizmetlerine, robotik kodlamadan grafikerliğe kadar her alanda açılan kurslarda ücretsiz eğitim alınabiliyor. Fakat bu uygulama ne kadar geçerli oluyor?

Milli Eğitim Bakanlığı şikayet hattına gelen bir konu halk eğitim merkezlerinde ücret alınabilir mi?

Bir vatandaş Almanca ve Web Tasarım kodlama kursu için halk eğitim merkezlerine giderek bilgi almak istedi. Danışmadayken kendisine kursların 1.000 TL ücreti olduğu söylendi. Halk eğitim merkezleri de mi özelleşti? sorusunu akla getiren bu yanıt denetimsizlikten kaynaklanan bir talep mi?

Başka bir vatandaş…

“İzmir'de bir Halk Eğitim Merkezi bilgisayar işletmenliği kursuna kayıt yapmak için kurs merkezine gittim. Her öğrenciden zorla 500 TL para istendiğini gördüm. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yaygın eğitim veren bir kurs olduklarını ve yasal olarak ücret talep edemeyeceklerini söyledim. Bu cevaba karşılık bu ücreti yatırmadığınız sürece kesin kayıt işlemi yapmayacağız, dendi. Ben de onlara Milli Eğitim Bakanlığı yaygın eğitim kurumları yönetmeliği 25. maddesini hatırlattım.”