O okullara tayin isteyen öğretmenler pişman olacak

O okullara tayin isteyen öğretmenler pişman olacak
Milli Eğitim Bakanlığı bu sene il içi ve il dışı tayinleri ikinci bir defa daha yapacağını belirterek bir sürpriz yaptı. Peki il içi ve il dışı tayinlerde hangi okullara tayin sonucu giden öğretmenler pişman olacaklar?

Öğretmenler tayin isterken elbette gidecekleri ilin ve ilçenin şartlarını araştıracaklardır. Ancak çoğu öğretmen okullardaki norm durumunu araştırmadan tayin istiyor. Gidelim de bir şekilde beni idare ederler diyen öğretmen sayısı bir hayli fazladır.

Tayin isteyecek olan öğretmenler gidilecek olan ilin ve ilçenin mevcut şartları ekonomik durumu her ne kadar önemliyse okullardaki norm durumu da o kadar önemlidir. Sınırda bulunan bir norma tayin isteyecek olan bir öğretmen bir sonraki sene Norm fazlası durumuna düşebileceği için bulunduğu il ve ilçeden de gitmek zorunda kalabilir.

Norm fazlası durumda olan öğretmenlerle ilgili şu anda mevcut bir düzenleme yok. Yani norm saatinizi size ilçede 2 hatta 3 Okul gezdirerek tamamlatabilirler. Bu okulların bazıları ise evinize bir hayli uzak olabilir. Öte yandan sene sonunda norm fazlası durumda olmanızdan dolayı size tercih hakkı sunulacaktır.

Bulunduğunuz ilçede de herhangi bir açık norm bulunmaması durumunda maalesef ilçe dışına tayin istemek durumunda kalmanız çok yüksek bir olasılıktır. Bu durumda da tekrar taşınma masrafları ve Yeni bir düzen kurma zorluğu ile karşı karşıya kalmanız durumu söz konusudur. Dolayısıyla tayin istemeden önce yazacağınız okulların norm durumları okul müdürlükleri ve ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtasıyla öğrenilerek tercihler yapılmalıdır.