Öğretmenevleri kimin? “Öğretmenim ama konaklayamıyorum”

Öğretmenevleri kimin? “Öğretmenim ama konaklayamıyorum”
Yaz aylarına gelmesiyle birlikte şikayetler daha da arttı. Okulların kapalı ve seminer döneminin bitmiş olmasına rağmen pek çok ilde öğretmenevlerinde yer bulmak neredeyse imkansız oldu. Yurdun hemen her yerinden şu sesler yükseldi: “Öğretmenim ama öğretmen evinde konaklayamıyorum.”

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenevlerinde konaklama prosedürlerine göre emekliler, aktif eğitim çalışanları ve yakınları ile öğrenciler, kamu çalışanları ve sivil vatandaşların öğretmen evlerinde kalmasını uygun buluyor.

Belirli bir ücret karşılığında bazı dönemlerde indirimli olarak öğretmen olmayan kişilerde konaklayabiliyor. Bu durum aslında öğretmenler için hazırlanmış bu özel alanlarda asıl sahiplerine yer kalmamasına sebep olabiliyor.

Temmuz ayından beri Mersin, Silifke, Van… civarlarında öğretmen evlerine randevu almak istiyorum, diyen öğretmenler umduğunu bulamadı. Bazıları dolu olduğu için yer bulamazken bazıları telefonların sürekli meşgul olduğundan şikayet ediyor.

“Öğretmenevi aslında var ama öğretmene yok!”

İşte bir öğretmenin şikayeti

“Öğretmen evinde kalmayı bırak rezervasyon alabilmek ne mümkün! Her ayın 15'inde telefon başına oturup akşama kadar meşgul olan hattı aradık. Yetmedi bizzat giderek görüştük ancak rezervasyon yapılamayacağı söylendi.”

“Bir haftadır sürekli arıyordum ancak telefonlarıma cevap verilmiyor. Yer olup olmadığı hakkında bilgi alamıyorum ve bu durum mağduriyet yaratıyor.”