Öğretmenlerin o sorununu hiçbir sendika gündeme getirmiyor?

Öğretmenlerin o sorununu hiçbir sendika gündeme getirmiyor?
Memur sendikaları eğitimden sağlığa kadar çok çeşitli hizmet kollarında kamu personelinin hakları için mücadele vermektedir. Ancak öğretmenlerin bir sorunu hiçbir kamu sendikası tarafından dile getirilmemektedir. Peki o sorun nedir?

Bugün gittiğiniz birçok il ve ilçede çok çeşitli kamu kurumunun lojmanlarının olduğunu göreceksiniz. Ama iş Milli Eğitim lojmanlarını aramaya geldiğinde gözleriniz uzaklara dalacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı personelinin barınabileceği bir lojman ya yoktur ya da kullanılmaz haldedir.

Asıl düşünmeniz gereken konu ise kullanılmaz halde olmalarıdır. Lojman var ama oturulamaz. Anadolu'nun birçok yerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı lojmanlar çatısı çökmüş duvarları yıkılmış camları kırılmış halde atıl vaziyette beklemektedir.

Barınma sorununun bu kadar problem olduğu ve ülkemizin birçok yerinde öğretmen ihtiyacının bulunduğu düşünüldüğünde Anadolu'ya eğitim hizmetini götürecek olan asıl etkenlerden biri de öğretmen lojmanlarının işlevsel hale getirilmesidir.

Yatılı Bölge Okullarının lojmanları var ancak onda da yer bulmak neredeyse imkansız. Sağlık Bakanlığı'nın, Adalet Bakanlığı'nın, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı'nın ve daha birçok bakanlığın en uzak ilçelerde dahi lojmanı olurken Milli Eğitim Bakanlığı gibi büyük bir camianın bu soruna el atmamış olması gerçekten çok acıdır.

Her ay öğretmenlerden aidat alan sendikaların da bir an önce bu sorunlara odaklanması gerekmektedir. Bir kere bile medyada ne olacak bu öğretmenlerin lojman sorunu veya bakanlığın atıl durumda olan lojmanları neden onarılmıyor gibi bir talep veya bir soru duydunuz mu veya gördünüz mü?

Halbuki konut kiralarının bu kadar yükseldiği bir dönemde Milli Eğitim Bakanlığı gibi büyük bir camianın lojman sorununu %50 halletmiş olması demek memleketteki konut piyasasını da olumlu anlamda etkilemesi demek.

Kiraların bu kadar artmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca kamu kaynağı sayılan atıl durumdaki lojmanların onarılması ise devleti büyük bir zarardan kurtarır.