Önümüzdeki yıl ücretli öğretmenlerin yılı olacak

Önümüzdeki yıl ücretli öğretmenlerin yılı olacak
İçinde bulunduğumuz 2023-2024 eğitim öğretim yılında çok sayıda ders ücreti karşılığında görevlendirilen yani Ücretli öğretmenler kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin yerine derslere girmiştir. Peki önümüzdeki yıl neden ücretli öğretmenlerin yılı olacak?

Bilindiği üzere bundan böyle okullara atanacak olan öğretmen sayısı bir önceki yıl emekli olan öğretmen sayısı kadar olacak. Söz konusu karar kamuda tasarruf tedbirleri uygulamaları neticesinde üç yıl boyunca uygulanacak.

Ancak her yıl ihtiyaç hasıl olan bir öğretmen sayısı ortaya çıkmaktadır. Bu artış norm artışından kaynaklanmaktadır. Norm artışından dolayı okullarda görev yapacak öğretmen ihtiyacı doğacaktır. Ayrıca yeni ataması yapılacak olan öğretmenler de bir yıl Milli Eğitim Akademilerinde eğitim göreceğinden dolayı bu ihtiyaç zirveye çıkacaktır.

Bu durumdan dolayı 2024-2025 eğitim öğretim yılında tüm zamanların en fazla ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirilmesi yapılacaktır. Ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirmesi için başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır.