Ücretli öğretmenlere yaz tatilinde 18 bin 900 lira gelir elde etme şansı

Ücretli öğretmenlere yaz tatilinde 18 bin 900 lira gelir elde etme şansı
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ders ücreti karşılığında görevlendirilen öğretmenlere halk arasında ücretli öğretmen denilmektedir. Peki yaz tatilinde bulunduğumuz Şu günlerde Nasıl ücretli öğretmenler 18 bin 900 lira gelir elde edebilir?

Ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm kurumlarda girmiş oldukları ders saati kadar ek ders ücreti alarak maaşları hesaplanır. Ancak bir de girdikleri ders saatinin yarısı kadar bir ücret daha ücretli öğretmenlere ek olarak ödenir.

Yaz tatilinde ise okullar tatil olmasına rağmen Halk Eğitim Merkezi müdürlükleri bünyesinde yaz okulları gibi çok sayıda etkinlik kapsamında öğretmen aranmaktadır. Açılacak olan bu kurslarda ücretli öğretmenlerin mezuniyet alanları veya sertifikaları bulunması halinde görev almaları mümkündür. Bu durumda ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenlerin Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerine başvurarak usta öğretici olarak görevlendirilmesi yapılacaktır.

Görevlendirmesi yapılan öğretmenler ayda 120 saat derse girebilecektir. Bu durumda ay sonunda 180 saat civarı bir ek ders ödemesi ücretli öğretmenlere yapılacaktır. Bu tutar mevcut ek ders ücreti ile çarpıldığında ödenecek olan net tutar 18.900 TL olarak hesaplanır.